Wiadomości branżowe

RPP nie obniża stóp ? komentarz Bankier.pl

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna nad Wisłą nadal wynosi 2,00 proc., lombardowa 3,00 proc, depozytowa 1,00 proc., a redyskontowa weksli 2,25 proc. Stopy procentowe w Polsce są obecnie na najniższym poziomie w historii. Po raz ostatni Rada obniżyła je w październiku ubiegłego roku. Pozostawienia stóp procentowych na niezmienionym

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna nad Wisłą nadal wynosi 2,00 proc., lombardowa 3,00 proc, depozytowa 1,00 proc., a redyskontowa weksli 2,25 proc.

Stopy procentowe w Polsce są obecnie na najniższym poziomie w historii. Po raz ostatni Rada obniżyła je w październiku ubiegłego roku. Pozostawienia stóp procentowych na niezmienionym poziomie spodziewało się 20 z 22 ekonomistów ankietowanych przez PAP ? pozostali dwaj oczekiwali cięcia o 25 punktów bazowych, co zgodne było z notowaniami kontraktów FRA. Zdaniem 12 ankietowanych RPP zdecyduje się na taką obniżkę w marcu, a według dwóch Rada pójdzie wtedy jeszcze dalej i obetnie stopy o 50 punktów bazowych.

? Decyzja RPP najprawdopodobniej podyktowana jest czynnikami zewnętrznymi. Po uruchomieniu przez EBC programu luzowania ilościowego oraz zmiany polityki Szwajcarskiego Banku Centralnego w kwestii obrony kursu franka, niejako zmusza nas do utrzymania złotego w ryzach. Obniżka stóp procentowych mogłaby negatywnie wpłynąć na kurs rodzimej waluty, a co za tym idzie ? zwiększyć obciążenia gospodarstw domowych spłacających kredyty w obcej walucie ? komentuje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.

Kolejne posiedzenie decyzyjne Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się w dniach 3-4 marca. Dzień później, po raz drugi w tym roku zbierze się Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego. W marcu zostanie również opublikowany raport NBP o inflacji i sytuacji gospodarczej.

Bankier.pl w sondzie przeprowadzonej wśród użytkowników zapytał, czy zgadzają się oni z dzisiejszą decyzją Rady Polityki Pieniężnej o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian. Blisko 55% uważa ją za błędną. 41% popiera RPP, a 4% nie ma zdania.

? Prawdopodobnie nie uciekniemy od obniżki stóp procentowych. Tańszy kredyt jest koniecznym impulsem do poprawienia koniunktury w gospodarce, która chociaż jest niezła to zdaje się ?wisieć na włosku?. Niebawem też ruszą dopłaty UE i część firm będzie chciała je pozyskać współfinansując projekty właśnie za pośrednictwem kredytu. Kolejna sprawa to cel inflacyjny ? jeżeli w Polsce dalej będzie utrzymywać się deflacja, która chociaż obecnie nie ma szkodliwego charakteru, to w dłuższym okresie będzie zniechęcać firmy do większych inwestycji ? przekonuje Łukasz Piechowiak.

Ewentualna obniżka stóp procentowych w marcu byłaby dobrą wiadomością dla kredytobiorców spłacających zobowiązania w polskiej walucie. Obniżenie stopy referencyjnej o 25 punktów bazowych przekłada się na ok. 25 zł niższą ratę na każde 100 tys. zł zaciągniętego kredytu.

Więcej na ten temat w artykule:http://www.bankier.pl/wiadomosc/RPP-nie-rusza-stop-Czekamy-do-marca-7234948.html

Analizy Bankier.pl


dostarczył infoWire.pl
Źródło Bankier.pl. Dostarczył

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy