Wiadomości branżowe

Dla singla i rodziny czyli jak kupić nieruchomość z dopłatą Mieszkanie dla Młodych

Teaser

Jeśli masz nie więcej niż 35 lat i marzysz o własnym mieszkaniu - ten program jest dla ciebie. Mieszkanie dla Młodych to nowa oferta kredytowa banków, z rządową dopłatą wkładu własnego. Największym zainteresowaniem program będzie zapewne cieszył się wśród młodych małżeństw posiadających potomstwo.

Zakup własnych czterech kątów to nie lada wydatek. Nie każdego na niego stać, a tym bardziej młodych na tzw. dorobku. Z pomocą wychodzi polski rząd, który zaproponował nowy program pomocowy Mieszkanie dla Młodych. Skorzystać będzie można z niego już od początku 2014 roku.

Jak podkreśla Jakub Królikowski, ekspert z Grupy mBank ?Jest to program, który umożliwia ubieganie się o wkład własny w wysokości 10%, bądź 15% dla małżeństw z min. trójką dzieci. Dotyczy on, w odróżnieniu od programu Rodzina na swoim, tylko nieruchomości kupowanych na rynku pierwotnym. Będą to takie nieruchomości, jak lokale mieszkalne do 75 m2 lub 85 m2 - jeżeli mówimy o rodzinach wielodzietnych oraz domów mzkalnych do 110 m2.?

Mieszkanie dla Młodych niewątpliwie promuje rodziny z dziećmi, m.in. dlatego, że jeśli w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania rodzina się powiększy, to beneficjenci otrzymają dodatkowe 5% dopłaty. Ale z programu będą mogły skorzystać też osoby samotne. I co ważne - stan cywilny nie będzie brany pod uwagę.

Programem objęty jest jedynie rynek pierwotny, więc nie kupimy mieszkania używanego. I tu deweloperzy zacierają ręce, bo jak twierdzi Marcin Krasoń, Analityk Rynku Nieruchomości Home Broker ?W tym przypadku klient jest troszeczkę bezpieczniejszy, dlatego, że ma większy wkład własny. Pod kątem biznesowym dla deweloperów jest to bardziej korzystne rozwiązanie. Gorzej jest z rynkiem wtórnym, bo tutaj rynek pierwotny staje się konkurencją i osoby, które będą chciały sprzedać mieszkanie, będą musiały, chcąc konkurować niejako z dopłatami, ceny obniżyć.?

Wsparcie państwa będzie oferowane dla osób budujących dom systemem gospodarczym. Będzie ono polegać na możliwości odzyskania części VAT za materiały użyte do budowy.

Program Mieszkanie dla Młodych ma obowiązywać przez cztery najbliższe lata. W 2014 r. środki na program mają wynieść 600 mln zł, podczas gdy już w 2018 r. - 762 mln zł. Nie wszędzie jednak będzie łatwo skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych. Zdaniem ekspertów, najtrudniej o rządową dopłatę będzie w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. Najłatwiej natomiast będzie w Bydgoszczy i Gdańsku.

Źródło videoPR.pl. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #akcji   #banku   #bg   #citi   #ciu   #cym   #doda   #dy   #Filharmonii Narodowej   #inno   #jacka