Wiadomości branżowe

?CZYTELNIA UŚMIECHU? w Zabrzu

Fundacja WARTY i Kredyt Banku „Razem możemy więcej” tworzy w zabrzańskim szpitalu na oddziale pediatrii, hematologii i onkologii dziecięcej „Czytelnię uśmiechu”. 22 września br. wolontariusze z lokalnych placówek WARTY i Kredyt Banku pomogą w jej powstaniu.

„Czytelnia Uśmiechu” to ogólnopolski program skierowany do dzieci i młodzieży zmagających się z trudnym leczeniem i długotrwałą hospitalizacją. Celem programu jest przekazanie wszystkim dziecięcym oddziałom onkologiczno-hematologicznym zestawów książek i audiooków, które będą źródłem wartościowej rozrywki dla przebywających tam maluchów i nastolatków.

- W „Czytelni uśmiechu” każdy młody człowiek znajdzie coś dla siebie. Obok takich klasyków jak „Dzieci z Bullerbyn”, czy doskonale wszystkim znanego „Mikołajka”, na naszej liście jest wiele nowości literackich zaproponowanych przez pracowników grupy. Wierzymy, że książki znajdujące się w „Czytelni uśmiechu” pozwolą pacjentom uśmiechnąć się, nabrać sił i odzyskać pewność siebie -powiedziała Emilia Gromadowska, prezes Fundacji WARTY i Kredyt Banku „Razem możemy więcej”.

Fundacja, z pomocą specjalistów z Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego, opracowała kanon książek złożony z 180 pozycji, podzielonych na 8 kategorii wiekowych.

- Książka ma znaczenia dla tworzenia więzi rodzinnych i społecznych. Dlatego ważne, żeby towarzyszyła dzieciom w ich życiu codziennym wszędzie tam, gdzie dziecko spędza czas – w domu, przedszkolu, szkole, świetlicy, również, jeśli pojawi się taka konieczność, w szpitalu. W projekt zaangażowało się wielu pracowników WARTY i Kredyt Banku, pomagając w tworzeniu kanonu książek „Czytelni Uśmiechu”, co pokazuje, że literatura dziecięca jest trwałym elementem naszego doświadczenia kulturowego – powiedziała dr Grażyna Walczewska- Klimczak, animator czytelnictwa dziecięcego z Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego

22 września br. powstanie „Czytelnia uśmiechu” w zabrzańskim Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 im. Prof. Stanisława Szyszko Śląskiego UM w Katowicach.

W programie uczestniczą wszystkie specjalistyczne ośrodki w Polsce.

„Czytelnie Uśmiechu” powstaną w szpitalach w Białymstoku, Olsztynie, Gdańsku, Szczecinie, Poznaniu, Bydgoszczy, Warszawie, Lublinie, Łodzi, Kielcach, Zielonej Górze, Chorzowie, Katowicach, Krakowie, Wrocławiu i Zabrzu.

W inauguracji „Czytelni Uśmiechu” na poszczególnych oddziałach pomogą wolontariusze z lokalnych placówek WARTY i Kredyt Banku. Akcje wolontariackie w poszczególnych szpitalach odbędą się między 14 a 30 września br.

Patronem honorowym programu jest Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Dodatkowe informacje:
Emilia Gromadowska
Fundacja WARTY i Kredyt Banku “Razem możemy więcej”
e-mail:[email protected]
tel. (+48 22) 634 55 89
ul. Giełdowa 7/9
01-211 Warszawa

Similar Posts